Horúce leto je tu. Cyklisti, nezabúdajte na pitný režim

cyklista-pije-vodu

Bicyklovanie počas horúceho leta má svoje nástrahy. Aby ste sa vyhli zdravotným ťažkostiam z nedostatku tekutín, mali by ste dodržiavať pitný režim. Prečítajte si niekoľko dobrých rád, vďaka ktorým sa už viac pri jazde na bicykli neprehrejete.

Letná cyklistika môže byť aj nebezpečná

Sadnúť na bicykel a vyraziť na dlhšiu cestu v krásne slnečné ráno uprostred leta môže znieť doslova idylicky. Už čoskoro však môže teplomer vystreliť na skutočne tropické hodnoty. Príjemná jazda sa tak môže skomplikovať nielen výrazným potením, ale čo je horšie, hrozí vám tiež riziko úpalu či dehydratácie.

Skôr, ako sa teda vyšvihnete do sedla a vydáte sa na cestu, mali by ste dodržať niekoľko zásad, ktoré vám zaručia, že aj letná jazda na bicykli bude zábavná, bezpečná a príjemná.

Nezabudnite sa napiť pred jazdou

Hoci je toto pravidlo pomerne známe a nesporne účinné, mnohí cyklisti ho často zanedbávajú. Pritom je hydratácia 2 až 4 hodiny pred podaním výkonu mimoriadne dôležitá. Odporúčané množstvo tekutín pred jazdou predstavuje približne 500 ml za hodinu, v prípade, že je mimoriadne horúco, aj viac. Ešte výdatnejšia je voda vo forme roztoku elektrolytov.

Pitný režim dodržujte aj počas jazdy

Na cestu si so sebou vždy zoberte cyklofľašu plnú vody. Prirodzene, ak plánujete dlhšiu trasu, budete potrebovať viac fliaš. Dobrou voľbou je aj príjem elektrolytov a sacharidov s vodou. Zmiešajte množstvo 3 – 4 g na 100 ml a použite tento nápoj namiesto vody. Zvýšite tým príjem vody a zlepšíte svoju hydratáciu. Ak nemáte poruke maltodextrín, zdrojom sacharidov môže byť med alebo cukor.

Vhodnejšie je však používať osvedčené prípravky určené priamo na doplnenie tekutín pre cyklistov. Namiešajte si napríklad izotonický alebo hypotonický nápoj a efektívne si obnovíte rovnováhu vody a minerálov v organizme. Tieto nápoje sú ako stvorené hlavne v prípade nadmerného potenia, pretože podporia udržanie výkonnosti a zabránia náhlemu úbytku energie.

Po návrate z cyklotúry si doplňte tekutiny

Aj po tom, ako sa vrátite z bicyklovania domov, alebo jednoducho dorazíte do cieľovej stanice, nezabudnite sa opäť poriadne napiť. Telo bude po podaní výkonu unavené a odvodnené, avšak je veľmi dôležité, aby ste hydratáciu nezanedbali.  Môžete napríklad vypiť 0,5 l vody alebo mlieka. Mlieko totiž obsahuje elektrolyty a približne 4 – 5 g sacharidov, takže je optimálnym prostriedkom na rehydratáciu.