Ako si vybrať pánske poltopánky podľa príležitosti?

Časy, keď bol pánsky šatník vybavený jedným párom poltopánok na všetky príležitosti, sú už preč. Muži už mnoho rokov venujú obuvi väčšiu pozornosť a vyberajú si ju nemenej precízne ako ženy. Nižšie predstavujeme krátkeho sprievodcu rôznymi druhmi pánskych poltopánok.

Klasické elegantné poltopánky

Ak hľadáte elegantné pánske poltopánky na obchodné stretnutia, elegantná obrady alebo formálne stretnutia, rozhodne by ste si mali prezrieť ponuku klasických, elegantných pánskych poltopánok. Z množstva rôznych modelov pánskej obuvi môžeme spomenúť napr. klasické pánske oxfordy, derby, brogsy, mníšky, čižmy Chelsea alebo mokasíny. Každý z vyššie uvedených typov topánok sa od seba líši tvarom, druhom šitia alebo ozdobami. 

Najformálnejšie pánske oxfordy

Klasické, pánske oxfordy majú najvyšší stupeň formálnosti. Sú to veľmi elegantné topánky s minimálnym počtom ozdôb, v ktorých je zvršok uzavretý – to znamená, že vrch topánky zostáva jednotný, bez akýchkoľvek vonkajších kúskov kože. Oxfordy sú perfektné ako svadobné topánky alebo elegantné, veľmi formálne topánky do kancelárie. Najčastejšie sú vyrobené z jemne lesklej čiernej, grafitovej alebo tmavomodrej kože.

Derby prichádzajú hneď po oxfordoch

Ďalším modelom elegantných pánskych poltopánok sú pánske derby. Od oxfordov sa líšia tým, že nemajú hladký, jednotný zvršok. Vrchná časť derby topánok má našitý vrchný kvartet, vďaka ktorému je línia topánok viac vypuklá. Napriek tomu majú derby topánky tiež vysoký stupeň formality a sú vhodné na mnohé oficiálne príležitosti. Farbu derby topánok vyberajte tak, aby zodpovedala Vášmu obleku. 

Zdobené, štýlové brogsy

Pánske poltopánky to sú tiež ozdobnejšie modely, ako napríklad brogsy.  Brogsy sa vyznačujú výrazným bodkovým reliéfom. Existuje niekoľko rôznych reliéfnych vzorov, ktoré sa nachádzajú na brogsy – plné brogsy, pol brogsy a longwing brogsy. Pánske brogsy sa vyskytujú najčastejšie v hnedej, bordovej, tmavomodrej a čiernej farbe. Brogsy nádherne dopĺňajú elegantný, mierne nonšalantný štýl.

Mestský štýl – sneakersy

Okrem najklasickejších modelov pánskej obuvi existujú aj poltopánky pánske menej formálneho charakteru. K tomuto typu patria napríklad pánske športové sneakersy. Už niekoľko sezón sú jedným z najvyberanejších modelov každodennej obuvi. Pánske sneakersy sa hodia do každodenných štylizácií, ale aj k menej formálnym, elegantným ležérnym štylizáciám.

Kožené športové poltopánky

Hneď vedľa pánskych sneakersov sú pánske poltopánky vykonané z kože, ale s jemnou, športovou podrážkou. Takéto topánky môžu byť vyrobené z niekoľkých druhov kože – hladkej, pletenej alebo tieňovanej. Ak nepotrebujete denne nosiť pánske poltopánky s veľmi formálnou líniou, určite sa vám budú páčiť pološportové, pohodlné, kožené pánske topánky.

Letné kožené mokasíny

Perfektnou obuvou na letnú sezónu sú samozrejme pánske kožené mokasíny , ktoré skvele vyzerajú v kombinácii s chinos, ľanovými nohavicami alebo dokonca krátkymi bermudami. K pánskym koženým alebo semišovým mokasínam zvoľte úzko strihnuté pánske ponožky. Ochránia Vašu nohu pred odreninami a poskytnú Vám štýlový vzhľad.