Len tak sa rozprávať a prirodzene komunikovať nie je pre všetkých tak jednoduché, akoby sa niekomu inému mohlo zdať. Niekto má totiž prirodzený talent na rozhovory, iný zas netuší, ako rozhovory viesť, ako ich vôbec začínať alebo ako v nich pokračovať. Pre niekoho je to prechádzka ružovou záhradou, pre iného zas cesta cez tŕnisté pole. Patríte medzi tých, ktorým robí vedenie rozhovorov problém? Čítajte potom ďalej, dúfam, že vám tento článok prinesie pár dobrých, rád, tipov a trikov ako na to.
Možno trochu paradoxne, ale je to tak, úplným prazákladom dobrého rozhovoru nie je dobre a veľa rozprávať, ale dobre a kvalitne počúvať. Vyskúšajte to, ľudia sa skoro vždy veľmi úprimne rozhovoria, keď ich naozaj a rovnako úprimne počúvate. Občas to chce trochu odhodlania v prípade keď rozprávajú o témach, ktoré vás vôbec nezaujímajú, ale vždy sa dá medzi riadkami niečo nájsť. Aj keď je téma pre vás úplne od veci a dotyčný sa rozrozprával o tom, ktorá náhrada steroidov je tá najvhodnejšia alebo o tom že slovenské postele sa konečne začali vyrábať kvalitne alebo o tom, že by chceli vyrobiť drevený stolík, počúvajte, vždy sa o tom druhom niečo dozviete, alebo o sebe?
Čo ale robiť keď sa rozhovor seká? Skúste otázky! Tie skoro vždy zaručene pomôžu. Pýtajte sa toho druhého na čokoľvek, čo vás napadne. Asi to ide jednoduchšie, keď vás ľudia skutočne zaujímajú, keď chcete vedieť ako sa majú, čím žijú, čo ich v živote napĺňa, čo zas trápi, aké majú splnené priania a sny, čo by ešte chceli v živote vidieť a a zažiť. Ale keď vám to je jedno a proste chcete preseknúť trápne ticho, tiež to má svoj význam.
Niekedy sa však rozhovor seká, hoci sa snažíte najviac ako viete. Ľudia sú hold bytosti rôzne a niekedy sa na úrovni komunikácie tak veľmi rozchádzajú, že netušia, čo jeden druhému chceli povedať.