Život je zmena

V živote máme jedinú istotu. Tou je smrť. Znie to možno drsne, ale je to pravda. Myslím, že v konečnom dôsledku je lepšie si túto pravdu denne pripomínať. Pýtate sa prečo? Zdá sa vám to smutné, morbídne ako mäsiarske nože a zbytočne depresívne? Možno to na prvý pohľad tak vyzerá, ale v skutočnosti to tak vôbec nie je. Keď si každý deň uvedomujete, že vôbec nič okrem smrti nie je isté, nemáte zbytočné očakávania a vyhýbate sa tak sklamaniu. Ukážem vám to na konkrétnych príkladoch zo života.

Prvej sa na zúbok pozrieme práci. Predstavte si, že máte skvelú prácu, ktorá vás baví, napĺňa, máte skvelých kolegov. Myslíte si, že to tak bude navždy. Život je neustála zmena  a váš skvelý pocit z práce je zložený z rôznych podmienok, ktorá sa môžu kedykoľvek rozpadnúť. Kolegovia odídu, zmení sa šéf a razom sa z úžasného kolektívu stane  ten najhorší, aký ste kedy zažili. Alebo sa na vonkajšej úrovni nezmení vôbec nič, ale vás vaša práca prestane baviť. To, že už roky  vyvíjate a zlepšujete nivelačný systém na dlažbu a neprestáva vás to baviť, ešte neznamená, že to raz neskončí.

Láska. Našli ste najskvelejšieho partnera na svete. Neuveriteľne sa navzájom milujete a myslíte i, že spolu budete už navždy. Okrem toho, že vám počas celého života hrozí, že sa milovať prestanete a rozvediete sa, musím vám oznámiť krutú nečakanú novinu. Jeden z vás umrie skôr a ten druhý ostane sám. Zmierte sa s tým.

Rodina. Tak tá predsa nikdy nesklame. Vždy tu pre vás bude. No, tiež to nie je veľmi isté. Na sklonku života môžete byť bezvládni a nikto sa o vás už nebude vládať postarať.

Čo je teda isté? Na čo sa v živote môžeme spoľahnúť. Okrem smrti, ktorou som vás vystrašila hneď na začiatku, ste to vy. My samy so sebou budeme navždy a my samy by sme mali byť sebe najväčším ostrovom istoty. Hľadajte šťastie, istotu a spokojnosť vo svojom vnútri. Čaká tam.