Výraz „citlivá pokožka“ je doslova všade okolo nás – píše sa o ňom v časopisoch, uvádza sa na štítkoch kozmetických produktov a býva tiež predmetom mnohých rozhovorov. Čo sa však za týmto pojmom skrýva? Ide o diagnózu, vrodený stav? Ako vôbec vieme, či je naša pokožka skutočne citlivá? A čo starostlivosť o ňu?
Pokožka, ktorá sa ľahko podráždi
Citlivá pokožka nie je klinická diagnóza. Ide o stav, pri ktorom má koža tendenciu byť nadpriemerne reaktívna. Reaguje najmä na environmentálne podnety ako slnečné žiarenie, vietor, zima, prechody medzi teplým a studeným prostredím, ale tiež na vonné látky či kozmetiku. Podráždenie pokožky sa prejavuje začervenaním, pichavými, pálivými a svrbivým pocitmi a všeobecným nepohodlím.
Pozor na pretrvávajúce reakcie
Pokožka každého človeka je do určitej miery citlivá a na rôzne podnety reaguje odlišne. Zvýšená a dlhotrvajúca citlivosť však môže indikovať začínajúce prejavy atopickej dermatitídy (suchá, svrbivá, zapálená pokožka), ružovky (začervenanie, opuch, viditeľné cievy), psoriázy (pláty suchej, šupinatej kože a vyrážok) či kontaktnej dermatitídy (vyrážky po kontakte s alergénom). Citlivá pleť a vo všeobecnosti pokožka je teda bežným príznakom týchto kožných stavov.
Citlivosť má čo do činenia s ochrannou bariérou kože
Ochranná lipidová bariéra kože (čiastočne zložená z ceramidov) má za úlohu udržiavať potrebnú vlhkosť v tele a brániť škodlivým látkam, aby prenikli dnu. U ľudí s citlivou pleťou je táto bariéra slabšia, tenká či poškodená, tým pádom sa stáva priepustnejšou a pokožka zraniteľnejšou. Nežiaduce látky z okolia môžu prenikať hlbšie do pokožky, čo je zároveň dôvodom častých citlivých reakcií napríklad na kozmetické prípravky. Na druhej strane sa cez narušenú kožnú bariéru stráca viac vlhkosti, čo má za následku tvorbu suchej pokožky.
Odpoveď imunitného systému
Citlivosť pokožky však ovplyvňuje aj imunitný systém tela. Jedna vec je prienik dráždivej látky do pokožky, druhá zase reakcia organizmu. To, čo vidíme a zažívame ako citlivosť kože, môže byť výsledkom činnosti imunitného systému. Ten sa „aktivuje“ v dôsledku vnímanej hrozby. Zápalová reakcia teda nie je nič iné ako reakcia imunitného systému na podráždenie.
Starostlivosť o citlivú pokožku
Nedráždiť – to je základný bod, ktorého by ste sa pri starostlivosti o citlivú pokožku mali držať. Identifikujte alergény, na ktoré vaša pokožka reaguje citlivo, a snažte sa im vyhýbať. Veľkým pomocníkom je tiež kozmetika pre citlivú pokožku Sensibio H2Ood Biodermy, aktuálne dostupná v praktických a cenovo výhodných balíčkoch.
Pri pravidelnom používaní viditeľne uľavuje od vypätých stavov pokožky, ktorú dokáže upokojiť a výborne vyživiť. Ak vás trápia kožné problémy a citlivá, začervenaná pleť, určite túto kozmetiku bez obáv vyskúšajte.