Retro je v móde

V dnešnej dobe je už v rámci interiérového dizajnu možné čokoľvek. Na inšpiráciu máte množstvo internetových stránok a tak môžete hľadať a vylaďovať aj niekoľko týždňov či mesiacov. Stačí vám k tomu iba internetové pripojenie na sieťové prvky a vašej fantázií sa medze nekladú. Už niekoľko rokov sú trendom moderné obývačky s kuchyňou. Veľký otvorený priestor vytláča oddelené miestnosti, ako to bolo v minulosti. Čerpáte v rámci dizajnu aj v retro kúskoch? Alebo patríte do skupiny, že retro má ostať iba ako spomienka na časy, keď sme mali všetci všetko rovnaké?

Farby

V minulosti existovali populárne trendy farieb a to pastelové a sýte farby. Populárne farby boli ružová, zelená mäta, tyrkysová, svetlo žltá a modrá. Kuchyne a kúpeľne boli dve najvýznamnejšie izby pre pastelové farebné dekorácie. Kuchyne boli bohaté na pastelové skrinky, podlahy, stoly a stoličky, zatiaľ, čo kúpeľne boli notoricky známe v klasických farbách: biela, zelená, modrá, ružová.

Nábytok a podlahy

Mladí ľudia dnes asi ťažko pochopia, že v minulosti nebolo také jednoduché zladiť si byt podľa vlastného vkusu. Často ste brali to, čo na vás ostalo. Či už to bola farba na maľovanie, kachličky alebo nábytok. V bytoch dominoval laminátový nábytok a čisté rovné tvary. Lakované drevené skrinky, ktoré boli v každom byte rovnaké. Drevené parkety tak, ako ich poznáme dnes boli v mestských bytoch a v bežnej domácnosti a panelákoch ste sa najčastejšie mohli stretnúť s kobercom. Samozrejme úplne iným kobercom, ako vidíme v obchodoch dnes. Štruktúra a farebnosť bola tiež iná. Aj tá údržba koberca bola úplne iná ako dnes. Dnes si viete koberec povysávať a vytepovať. No v nedávnej minulosti ste si ho pekne vyniesli pred dom a na prašiaku vyprášili. V neskoršom období prišlo do módy linoleum. Ale, ako už sme spomínali aj to bolo dostupné iba v určitých farbách a vzoroch.

Doplnky

Pýchou každej domácnosti bol porcelánový servis, ktorý sa vyťahoval iba pri špeciálnych príležitostiach. Na oknách boli často závesy, ktoré ste si museli sami ušiť. Celkovo sa vtedy vyrábalo viac vecí doma po večeroch. Ženy šili, háčkovali, štrikovali a určite si pamätáte aj na chemlonové koberčeky alebo pokrývky na sedačkách. Kto ho nemal doma, určite ho mal u babky. ?

Retro sa vracia do módy a má čoraz viac obdivovateľov hlavne u mladej generácie. Mladí ľudia zbierajú staré kusy nábytku a dávajú si ich reštaurovať pokiaľ staršia generácia spomína na túto dobu ako na časy nedostatku.